WordPress Sitede Optimizasyon Nasıl Yapılır ?

Rakiplerinizi geçip Google’da üst sıralara çıkmak herkesin istediği bir şeydir. İyi yerlere gelmek istiyorsanız ve sitenize çok emek veriyorsanız WordPress Site Optimizasyonu yaparak hızlı bir siteye sahip olabilirsiniz. Eğer siteniz yeterince hızlı değilse makaleniz nekadar kaliteli olursa olsun google da üst sıralara çıkamazsınız.

Tamam site hızının önemini anladım ama benim WordPress sitem biraz yavaş açılıyor WordPress Site Optimizasyonu yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

Bende bu konuda sizlere yardımcı olmak için bu makaleyi yazıyorum tek bir yazıda WordPress Site Hızlandırma ile ilgili yapabileceğiniz her türlü bilgiyi sunacağım.

Neler Anlattım ;

WordPress Site Optimizasyonu
WordPress Site Hızı Ölçme
Wordpress Tema Seçimi
W3 Total Cache Eklentisi Kullanmak
Wordpress CDN Kullanımı
Wordpress Resim Optimizasyonu
Wordpress Eklenti Optimizasyonu
Wordpress Veritabanı Optimizasyonu
Enable Keep-Alive

1: WordPress Site Hızı Ölçme

WordPress sitenizi önce inceleyerek sitenizin yavaşlamasına sebep olan sorunları bulalım ve ona göre bir çözüm üretelim. Site hızınızı kontrol edebileceğiniz 4 farklı ücretsiz site var bu siteler;

2: WordPress Tema Seçimi

wordpress-tema-secimi

Genellikle sitelerin çoğunun yavaş olmasının sebebi iyi bir temaya sahip olmamalarından kaynaklanır. Bu yüzden wordpress sitelerde tema seçimi oldukça önemli bir etkendir. Sitenize tema satın alırken daha önce o temayı alıp halen kullanan sitelere göz atabilirsiniz ve ona göre karar verebilirsiniz

3: W3 Total Cache Eklentisi Kullanmak

wordpress-w3-total-cache-eklentisi

WordPress Site Optimizasyonu yaparak sitenizin hızını yükseltmek için cache eklentisi kullanmanızı öneririm. Cache eklentileri olarak Wp Total Cache ve WP Super Cache kullanmanızı tavsiye ederim.

4: WordPress CDN Kullanımı

wordpress-site-optimizasyonu-cdn-kullanmak

Bir CDN kullanarak web sitenizi kesinlikle hızlandırabilirsiniz. CDN kullanmak wordpress site hızına katkı sağlayan en önemli faktörlerden biri olarak bilinir. Bence bir sitede CDN kesinlikle kullanılması gereken bir uygulamadır.

CDN Nedir ? 

CDN  web sitenizdeki dosyaların birden fazla noktada bulunan sunuculara yapılan dağıtımı sağlar, sitenize bağlanırken bulunduğunuz bölgeye en yakın olan server dan bağlanır ve diğer kullanıcılar ile eşit uzaklıkta olmanızı ve aynı hızda siteye girişinizi sağlar.

WordPress CDN Kurulumu ile ilgili yazdığım makaleye de göz atmanızı isterim CDN nedir?, CDN’in çalışma mantığı, CDN nasıl kurulur herşeyi sizler için detaylı bir şekilde anlattım bu sayede WordPress sitenize kolay bir şekilde CDN kurabilirsiniz.

5: WordPress Resim Optimizasyonu 

WordPress’de site hızını etkileyen bir diğer önemli faktör ise Resim Optimizasyonudur.

Sitenize WP Smush eklentisini yüklemelisiniz ve ardından Media > Wp Smush sekmesi altından Run all my images through WP Smush.it right now butonuna tıklayarak sitenizde bulunan bütün resimleri sıkıştırarak sitenizi hızlandırabilirsiniz. Bu işlem WordPress Site Optmizasyonu işlemine büyük bir katkı sağlayacaktır.

Şimdiden söyleyeyim sonra vay efendim Doğukan neden böyle oldu demeyin Bu eklenti bir kere çalıştığı zaman web sitenizdeki bütün resimleri tek seferde optimize eder ve Wp Smush tam bir CPU canavarıdır. Ama sakın gözünüz korkmasın bununda bir çözümü var Resim optimizasyonunu sitenizin trafinin en az olduğu saatlerde yani gece saatlerinde yapmanız size herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.

optimizasyon

6: WordPress Eklenti Optimizasyonu

Eklenti optimizasyonu kullanmanız ise WordPress sitenizin hızını olumlu yönde etkiler. Sitenizde bulunan eklentilerin sitenizin dolum süresine nekadar etki ettiğini takip edebilirsiniz.

P3 Plugin Performance Profiler  eklentisini sitenize yükleyerek sitenizin geç açılmasına sebep olan eklentileri tespit edebilirsiniz.

Eklentiyi sitenize yükleyip etkinleştirdikten sonra Araçlar > P3 Plugin Profile sekmesine girin ve Scan Now butonuna tıklayın. İşlem bittikten sonra sonuçlar ekrana yansıyacaktır.

p3

 

Kullanmadığınız Eklentileri Mutlaka Silin

Google analystics eklentisi kullanmak yerine analytics’in size verdiği kodu sitenize entegre edin ve istatistiklerinizi web sitesi üzerinden takip edin sitenize çok fazla eklenti kurmaya alışmayın boşuna sitenizi yormayın. 🙂

Sosyal medya sayfalarınızı beğendirmek için eklenti kurmayın zaten çoğu sosyal medya sitesi beğenmeniz için size kodlarını veriyor onları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Sitemap için ayrı bir eklenti kullanmanıza gerek yok All in One Seo gibi seo eklentilerinin içinde barındırdığı sitemap özelliğini kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi sitenize eklenti kurmak yerine başka alternatifler arayın gereksiz eklentiler kurarak sitenizi yormayın.

7: WordPress Veritabanı Optimizasyonu

wordpress-database-optimizasyon

WordPress Veritabanı optimizasyonu WordPress site optimizasyon işleminin önemli bir parçasıdır yani veritabanı optimizasyonu genel anlamda sistemin bakımını yapmak ve fazlalıklarından kurtulmak anlamına gelir.

Anlatacağım bu WordPress Veritabanı Optimizasyonu ile sitenizin hızında gözle görülebilecek bir fark olacak.

WP-Optimize eklentsini sitenize kurarak sitenizin hızını arttırmanız mümkün.

Eklentiyi açıp Process butonuna basmanız yeterli olacaktır.

wordpress-database-optimizasyon

8: Enable Keep-Alive

Keep Alive seçeneğini aktif hale getirerek sitenizden herhangi bir şey indireceği zaman her bir indirme için sitenizin sunucusundan ayrı ayrı izin alınmasının önüne geçer bu sayede site hızından tasarruf etmiş olursunuz.

Keep Alive seçeneğini aktif hale getirmek için sitenizin .htaccess dosyasını herhangi bir metin düzenleme programı veya  kod düzenleme programlarından biri ile  açın ve #END WordPress satırından hemen sonra aşağıdaki kodu ekleyin.

<IfModule mod_headers.c>
Header set Connection keep-alive
</IfModule>

  1. Yasincan

    makale için teşekkürler cdn olayı çok güzel sistemmiş öğrendiğim iyi oldu

Bir cevap yazın