WordPress CDN Kurulumu

CDN kurulumuna başlamadan önce sizlere CDN hakkında biraz bilgi verip daha sonra nasıl kolay bir şekilde nasıl Ücretsiz CDN kurulumu yapacağınızı resimli bir şekilde sizlere anlatacağım.

Neler Anlattım:

  • CDN Nedir ?

  • CDN’in Çalışma Mantığı Nedir ?

  • CDN Kullanmanın Ne Gibi Faydaları Var ?

  • CDN Nereden Alabilirim ?

  • NetDirekt Hesap Oluşturma Ve Ücretsiz CDN Alma.

  • WordPress CDN Kurma

CDN Nedir ?

CDN Content Delivery Network yani İçerik Dağıtım Ağı Demektir her hosting firmasında, verileriniz bir server içinde barınır ve o verilerinizi barındıran host firmasının serverları neredeyse tek bir nokta da verileriniz depolanır. Yani sunucunuzun tek bir nokta üzerinden dağıtım yapması, sitenize giriş yapan kullanıcının sunucuya bağlanma mesafesine göre sitenize giriş yaparken hız açısından biraz farklı oluşmasına sebep olur mesela hostunuzun lokasyonu İzmir de ise antalya dan sitenizi ziyaret eden kullanıcı İzmir den sitenize giriş yapan kullanıcıya göre daha yavaş bağlanacaktır.

Peki CDN ‘in Çalışma Mantığı Nedir ?

CDN çalışma mantığı web sitenizdeki dosyaların birden fazla noktada bulunan sunuculara yapılan dağıtımı sağlar, sitenize bağlanırken bulunduğunuz bölgeye en yakın olan server dan bağlanır ve diğer kullanıcılar ile eşit uzaklıkta olmanızı ve aynı hızda siteye girişinizi sağlar.

CDN Kullanmanın Ne Gibi Faydaları Var ?

CDN Kurulumu ile web sitenizin hızına hız katabilirsiniz. Ayrıca sitenizin Alexa değeri ve Google sıralamalarınıza oldukça faydası var ve Google, CDN kullanımına oldukça değer veriyor. 

CDN Nereden Alabilirim ? 

İlk olarak NetDirekt üyeliği almanız gerekiyor. NetDirekt sitetesine üye olarak Ücretsiz CDN servisi alabilirsiniz. (Normalde paketler ücretli oluyor NetDirekt Belirli bir kota ile ücretsiz cdn paket sunuyor.)

Adım 1: NetDirekt Hesap Oluşturma Ve Ücretsiz CDN Alma

NetDirekt adresine gidin ve kayıt olduktan sonra CDN-S kendinize paketini seçip Hemen Satın Al butonuna tıklayıp işleminizi gerçekleştirin. (Başlangıç için Tüm ülkeler de 5 GB trafik sunuyor.)

cdn-kurulumu

Paketinizi seçtikten sonra bu kısımları kendinize göre düzenleyip Sepeti Güncelle butonuna basıyorsunuz.

cdn-kurulumu-2

Sepetinizi güncelledikten sonra Sonraki Adım butonuna basıyorsunuz ardından Siparişi Onayla butonuna basmanız gerekiyor.cdn-kurulumu-3 cdn-kurulumu-4

 

Adım 2: WordPress CDN Kurulumu

NetDirekt‘de satın alma işleminizden sonra wordpress admin panelinize dönüp ” WP Fastest Cache (Türkçe) ” eklentisini kurun.

Kurulum bittikten sonra eklentiyi etkinleştirip eklenti paneline giriş yapıyoruz ve sağ en üstteki CDN sekmesine tıklıyoruz.

cdn-kurulum-5

Ardından Other CDN Providers butonuna tıklıyoruz.

cdn-kurulumu-6

Ardından NetDirekt ‘in mail adresinize gönderdiği CDN bilgilerini aşağıdaki gibi dolduruyorsunuz.
cdn-kurulumu-7

Next butonuna basın.cdn-kurulumu-8

Ardından Finish butonuna basıp işlemimizi tamamlıyoruz.

cdn-kurulumu-9

Evet Hayırlı olsun. Artık sizde CDN kullanımı ve entegrasyonu konusunda hakkında bir takım bilgiye sahipsiniz. CDN’in çalışıp çalışmadığını, sitenizin adresini www.siteadresiniz.com yerine NetDirekt ‘in size mail de göndermiş olduğu Alan Adını tarayıcınızda aratarak test edebilirsiniz.

Bir cevap yazın