İndex Silinmesi Ve İnfo Silinmesi Sorunu Nasıl Çözülür

Manuel Ve Tam Spam Nedir ? Spam’dan nasıl çıkılır?

Neler Anlattım;

Tam spam ve deindex çözümü
İndex silinmesi ve info silinmesi neden olur?
Manuel işlem sonucu tam spam cezası alındığı nasıl anlaşılır ?
Manuel işlemler tam spam nasıl kaldırılır ?
Yeniden değerlendirme gönderme ve süreç

Tam Spam Ve Deindex Çözümü

Doğal olmayan Seo tekniklerinin site üzerinde uygulanması ve Google kalite politikaları ‘nın ihlal edilmesi sonucu Tam spam türü manuel cezalar gerçekleşir ve index silinmesi oluşur.. Uygulanan bu manuel işlemler genelde ziyaretçilerinizin yaptığı geri bildirimlerden ve Google tarafından çalıştırılan algoritmalar ile otomatik olarak tespiti ve sonucu sitelere uygulanır. Bunu google ın artık sizi sevmemesi ve sizi bütün arama sonuçlarından çıkarması olarak adlandırabilirsiniz. Bu problemin sebebini ve bu cezayı kaldırıp google’ın sizi tekrardan sevmesi için bir yazı hazırladım dikkatlice okuyarak uygulayabilirsiniz.

Önce Deindex yani index silinmesi hangi işlemlerden sonra ortaya çıkıyor sıralayalım.
Sitenizin info bilgilerinin silinmesi de bu sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

site

İndex silinmesi ve info silinmesi neden olur?

Google tarafından sitenizin indexlenen bütün sayfaları arama sonuçlarında çıkmaması veya tamamen kaldırılması işlemine index silinmesi denir. Yine info:siteniz.com şeklinde aratıldığı zaman sonuç bulunamazsa buna info silinmesi adı verilir. Peki İndex Silinmesi ve İnfo Silinmesine sebep olan faktörler nelerdir. ?

 • Spinleme ( Kelimeleri Değiştirme ) ile başka sitelerden içerik çekilmesi.
 • Diğer web sitelerinden içerik kopyalanması.
 • Tekrarlayan içerikler ve sık sık tekrar eden anahtar kelimelerin kullanımı.
 • Sunucunızda oluşan problemler sonucu sitenin ulaşılamaz hale gelmesi.
 • Kırık linklerin fazla olması.
 • Anahtar kelime doldurularak oluşturulan içerikler.
 • Kullanıcıya hiç bir katkı sağlamayan yazılar.
 • Site üzerinden tanıtım yazısı veya link satışı yapılması.
 • Gizli linkler ile doldurma yapılması.
 • Çok fazla yönlendirme içeren sayfaların olması.
 • Cloaking ve Doorway içeren sayfalar. ( Sorgulamak isterseniz Tıklayın.)
 • Webmaster yönergelerine uygun olmayan seo teknikleri.
 • Aşırı link çıkışları.

Manuel işlem sonucu tam spam cezası alındığı nasıl anlaşılır ?

Google Webmaster (Search Console) giriş yapın. Sonra arama trafiği bölümünden, manuel işlemlere tıklayın. Aşağıdaki resime benzer bir sayfa görüyorsanız manuel spam cezası almışsınızdır.

manuel-islemler

Manuel işlemler tam spam nasıl kaldırılır ?

Tam spam ‘den cezası aldıysanız ve kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki çözümleri dikkatlice okuyup sitenize uygulayabilirsiniz.

 • Sitenizde bulunan tüm kopya içeriklere noindex etiketi koyun. (Bence silmeyin çünkü tarama hataları ile uğraşmak zorunda kalacaksınız.)
 • Google kalite yönergelerini okuyup sitenize uyarlayın.
 • Hemen çıkma oranı yüksek ve sayfada kalma süresi düşük ziyaretçi tarafından sevilmeyen yazılara da noindex etiketi koyun.
 • Alt sayfalarınızı ve Anasayfanızı kontrol ederek site içi seo kriterlerine uygun hale getirin.
 • Siteniz düzelene kadar bir süre sitenizde reklam yayınlamayın.
 • Sitenize doğal olmayan yollar ile gelen tüm backlinkleri Link Research Tool gibi seo araçları ile temizleyin ve ardından Google Disavow aracı ile reddedin.
 • Varsa sunucu ve dns sorunlarınızı da çözmenizde fayfa var.
 • Yukarıda ceza sebebi olarak saydığım herşeyi ortadan kaldırın.

Yeniden değerlendirme gönderme ve süreç

Sitenizde ceza sebeplerini kaldırdığınızdan emin olduğunuzu ve Google kalite politikası kurallarını ihlal etmediğinizi düşünüyorsunuz. Son olarak eğer Search Console dan manuel bir uyarı aldıysanız yeniden değerlendirme isteği göndermeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir uyarı almadıysanız ve ceza otomaik olarak uygulanmış ise iki üç günde bir Google Gibi Getir yapmalısınız. Google size 2-10 gün arasında muhakkak bir cevap verecektir.

Tekrar değerlendirilmesi için talep gönderirken sitenizde yaptığınız bütün değişiklikleri detaylı bir şekilde forma eklemelisiniz.

Örneğin;

Websitem de  haber niteliği taşımayan diğer haber sitelerinden alarak birebir girilen şu haberler silindi, ziyaretçilere herhangi bir değer katmayan sadece arama motorları için oluşturulmuş içeriklerin hepsi kaldırıldı. Ziyaretçiler tarafından okunmayan yani bir değeri olmayan içerikler kaldırıldı. Site hızı arttırıldı, çlışmalar kullanıcı deneyimini arttıran şu çalışmalar yapıldı gibi detaylara yer verin ve olabildiğince samimi olup yaptığınız hataların farkında olup birdaha bu tür politika ihlalleri yapmayacağınızı bildirin.

Yeniden değerlendirme yapıldıktan sonra manuel işlemin kaldırıldığına dair aşağıdaki gibi bir ileti alacaksınız. Önce size bir mail gelecek ve bu search console’ a  hemen yansımayacak. Fakat bu normal hiç endişelenmeyin 🙂 Maili aldıktan yaklaşık 1- 2 gün sonra search console dan da spam işlemleriniz kaldırılacaktır artık index silinmesi ve info silinmesi ile ilgili bir probleminiz kalmayacaktır.

google-yeniden-degerlendirme-onay

Bu şekilde index silinmesi ve info silinmesi sorununuz çözülmüş olacak ve eski hitiniz muhtemelen yerine gelecektir indexleriniz tekrardan google veritabanına eklenecektir.

 1. hakan demir

  site:siteadi.com yada info:siteadi.com yazınca sitem indexi tamamen silindi,ama webmaster araçlarında
  Manuel İşlemler
  Manuel Web spam işlemi bulunmadı. var

  2 gün oldu acaba tam spam almışmıdır sitem yoksa başka sebep ne olabilir

Bir cevap yazın